Biblia dla Windows

Program:

Biblia v1.4 - program dla Windows 95/98/NT
Autor: Dariusz BYWALEC - Kraków e-mail.

Wymagania:

Program Biblia został zaprojektowany do pracy w systemach 32-bitowych, takich jak Windows 95, Windows 98, Windows NT. Program powinien działać na tych platformach bez większych problemów. Testowałem program na Win95, Win NT oraz niedawno na Win98. Program wymaga niespełna 20 MB wolnego miejsca na twardym dysku. (ok. 15MB). Jeżeli chodzi o ilość RAM, to jeśli sam Windows 95 jest w stanie się uruchomić, to program będzie działał, przy czym jak zwykle, im więcej RAM'u tym lepiej. Najlepiej mieć min. 8MB (kto teraz odpala Win95 na miejszej ilości?.

Ktoś z was pytał czy program uruchomi się w systemach: Win 3.11, OS/2, MacOs, Linux. Niestety nie! :(

Opis:

Program służy do wyświetlania tekstu biblijnego. "Obsługiwane" są trzy tłumaczenia Biblii: Biblia Gdańska, Biblia Warszawska (popularnie zwana nowym przekładem - brytyjskim), Biblia Tysiąclecia,

Program jest aplikacją MDI (Multi Document Interface), czyli można otwierać, używać wiele okien w tym samym czasie.

Do poruszania się po Biblii służy pasek nawigacyjny, gdzie można wybierać poszczególne księgi, rozdział i wersety. W jendym oknie wyświetlany jest jeden rozdział. Zaznaczone wersety w danym oknie można skopiować do schowka, zapisać do pliku tekstowego lub wydrukować. Wybrany werset można porównać z tym samym wersetem, ale w innym tłumaczeniu.

Program ma możliwość prostego wyszukiwania wersetów, zawierające zadane wyrazy ("po słowach").

Każde okno wywietlające tekst biblijny, posiada tzw. "listę znalezionych wersetów", czyli listę rezultatem szukania. Do poruszania się po tej liście służy pasek "Lista wersetów". Listę wersetów (jeśli nie jest pusta ) można zapisać do pliku tekstowego. [Uwaga! zapisywać należy w domyślnym miejscu podanym przez program, jeśli je zmienimy operacja nam się nie uda. - zpm]

Możliwa jest zmiana czcionki wywietlania tekstu, oraz poszczeglnych kolorów.

Więcej informacji znajduje się w systemie pomocy programu.

Download:

Na probę użytkowników podzieliłem archiwum na cztery kawałki. Wszystkie pliki należy umieścić w jednym folderze a następnie kliknąć biblia_win_14.exe. Instalator (w języku polskim) pomoże nam zainstalować program.

biblia_win_14.exe 1.44 MB
biblia_win_14.w02 1.44 MB
biblia_win_14.w03 1.44 MB
biblia_win_14.w04 1.1 MB

Uwaga! Występują problemy z pobieraniem plików od 2 do 4 za pomocą przeglądarki Netscape Navigator. Zalecamy pobranie programu w całości, w jedym pliku (poniżej) lub użycie innej przeglądarki, np. MS Internet Explorer.

Aby pobrać program w całości kliknij na ikonę poniżej:

biblia_dla_windows_14.exe 5.5 MB

Instalacja:

Po pobraniu wszystkich plików należy uruchomić biblia_win_14.exe (lub biblia_dla_windows_14.exe), aby uruchomić instalator. Przy instalacji najlepiej jest wybrać wyszystkie dostępne opcje instalacji.

Program instalacyjny zapyta o katalog docelowy instalacji, czy sporządzić kopię zapasową plików, nazwę grupy w Menu Start, itd. Nie powinno być żadnych problemów.

Skopiowane pliki są wielkości umożliwiającej umieszczenie ich na poszczególnych dyskietkach. Instalację można przeprowadzić zarówno z dysku twardego, jak i bezpośrednio z dyskietek!

Freeware:

Program jest udostępniany bezpłatnie i ma potrzeby rejestrowania go. Niemniej jednak będzie mi miło jeśli ktoś prześle mi e-mail z informacją, że tego programu używa i co o nim myśli. Będę wtedy wiedział czy program ten jest przydatny i należy pracę nad nim kontynować.

Strona autora programu oraz uaktualnienia są dostępne w Internecie na stronie:
http://www.ist.agh.edu.pl/~dariuszb/biblia.html.

Licencja:

Autor udziela licencji na:

  1. używanie programu,
  2. kopiowanie w dowolnych ilościach,
  3. rozdawanie dokładnych kopii oryginału komukolwiek (zalecane),
  4. dystrybucję programu w niezmienionej formie poprzez dowolne media.

Za powyższe czynności nie ma konieczności uiszczania jakichkolwiek opłat.

Autor nie rości sobie żadnych praw do tektu poszczególnych tłumaczeń. Prawa do nich mają odpowiednie wydawnictwa i Towarzystwa Biblijne.

Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwa Biblijne, Warszawa (Biblia Gdańska i Warszawska)

Wydawnictwo PALLOTINUM, Poznań (Biblia Tysiąclecia)

Najlepiej kiedy użytkownik posiada książkowe wersje odpowiednich tłumaczeń Biblii, tzn. w pewnym sensie prawa do użytkowania tekstu zakupił. :)

Autor nie czerpie żadnych korzyści materialnych z rozpowszechniania tego programu. Wyjątek może stanowić opłata za koszty wysyłki pocztą "tradycyjną".

Gwarancja:

Ponieważ program może być używany na różnym sprzęcie i w różnych wersjach oprogramowania systemowego, autor nie udziela gwarancji co do poprawności jego funkcjonowania.

Wszelkie komentarze i sugestie, słowa konstruktywnej krytyki, wskazówki odnośnie programu (merytoryczne i techniczne) są mile widziane, a nawet wskazane. Jeśli macie jakieś materiały, które można by umieścić w programie, tj. inne przekłady, źródła, mapy, tabele z danymi biblijnymi, zasoby, ?może jakiś słownik?, ciekawe dane i chcielibyście się tym podzielić z innymi, to piszcie do mnie, przyślijcie. Im więcej rzeczy, tym lepiej dla was wszystkich. Będę wdzięczny. Spróbuję uwzględnić te rzeczy w następnych wersjach programu. Nie gwarantuję, że odpiszę na każdy list, bo otrzymuje je sporo, ale na pewno przeczytam. :)

Życzę owocnego czytania i badania Pisma Świętego.


Tekst i program skopiowany ze strony:


Chrześcijański Serwis Promocyjny
Chrześcijański Serwis Promocyjny
statystyki stron

[DAWID]