ZACZYNAMY OD ZERA

1.I.2000 - noc

1. Świat się bawi. W Sydney już kilka godzin temu wybiła północ. Dwa miliony ludzi bawiło się na plażach i ulicach. Wystrzelono sztucznych ogni za 6 milionów $. Normalnie strzela się tam za 1,5 milionów $, ale przecież nie co rok przekręca się tak ładnie data, by zmieniły się wszystkie cyferki.

2. Oprócz zabawy jest to także czas pewnych rozrachunków, podsumowań. Na okładce jedne-go z tygodników widnieje na tle fajerwerków duży napis 2000 a pod nim ciekawa sentencja: "znów zaczynamy wszystko od zera".

3. Czy nie ma w tym jakiejś prawdy? Dodajmy - gorzkiej prawdy? Czy człowiek zmienił się w czymkolwiek od momentu, gdy, jak kto woli, zszedł z drzewa albo wygnany został z raju?

4. Niezmienna pozostała ludzka natura, zdolna wielkich czynów, heroizmu, bohaterstwa, miłości, sztuki, ale zdolna także do największych podłości, okrucieństw i nienawiści. Człowiek zdolny jest do bezinteresownej dobroci i równie bezinteresownej złośliwości.

5. I to wszystko, te wszystkie przeciwstawne sobie dyspozycje są w każdym z nas. I od nas zależy, za czyim głosem pójdziemy.

6. Jezus przyszedł na świat, by nas zbawić i mówi do każdego z nas: "pójdź za mną". Świat także obiecuje zbawienie i podobnie wzywa: "pójdź za mną". Czyjego głosu posłuchamy?

7. Sto lat temu ludzie zastanawiali się co przyniesie im nowy wiek, który wkrótce miał się rozpocząć. Liczyli na wiek szczęścia i pokoju. Srodze się zawiedli, doczekali się wieku hitleryzmu i komunizmu. Co wymyślą ludzie w wieku XXI?

8. Odrzućmy jednak pesymizm. Trzeba nam wchodzić w te nowe lata z nadzieją. I ta nadzieja ma swoje mocne podstawy, osadzona jest na skale, którą jest Jezus.

9. To jego narodziny były zwrotem wszechczasów, od jego narodzin, z błędem czy bez, liczy się lata, nasza era to era Chrystusa, przekręcający się licznik nic tu nie zmienia.

10. Hasło: "znów zaczynamy wszystko od zera" skłania do jednej jeszcze refleksji. Refleksji tym razem bardzo optymistycznej. Możemy wszystko zacząć od początku. To wszystko co było nieudane, zmarnowane, chore, wszystko co było grzeszne i głupie można przekreślić. Można przekreślać, bo przekreśla je Bóg. I czyni tak nie z okazji roku 2000, nie z okazji Wielkiego Jubileuszu, ale każdego dnia, w piątek i wtorek, rano i wieczorem, w marcu i lipcu.

11. To wspaniała, dobra nowina. Można ciągle zaczynać od nowa. Przekreślmy zatem to co złe i prośmy Boga, by pomnożył wszystko to, co dobre i wspaniałe w naszym życiu. Niech rozkwitnie w nas w pełni Boża łaska.

© 2000 - ks. Zbigniew Paweł Maciejewski
Chrześcijański Serwis Promocyjny
Chrześcijański Serwis Promocyjny
statystyki stron

[DAWID]