GŁUPI DEMON

21.II.2000 - poniedziałek 7. tydz. zwykły

Kto spośród was jest mądry i rozsądny? (Jk 3,13b) Nauczycielu, przyprowadziłem do Ciebie mojego syna, który ma ducha niemego. Ten, gdziekolwiek go chwyci, rzuca nim, a on wtedy się pieni, zgrzyta zębami i drętwieje. Powiedziałem Twoim uczniom, żeby go wyrzucili, ale nie mogli. (Mk 9,17b-18)

1. Można powiedzieć, że można poznać charakter i cechy kogoś po jego działaniu. Zastanówmy się zatem jakie mogą być cechy demona, który opętał biednego chłopca.

2. Możemy powiedzieć, że był to bardzo mocny i uparty demon. Nie pozwolił się wypędzić uczniom. Potrzeba było dopiero interwencji samego Jezusa - jego mocy - by uwolnić chłopca.

3. Możemy też ujawnić zamiary demona. Chciał chłopca zgubić, chciał go zabić. Tu pokazuje się jego szał niszczenia, destrukcji.

4. Widzimy jednakże, że chciał to uczynić w bardzo spektakularny sposób. Rzucał chłopca na ziemie, sprawiał, że zgrzytał zębami, drętwiał. W tych napadach epilepsji chciał go wrzucić, już to do wody, już to do ognia. Spalić, utopić, zniszczyć.

5. I tu pokazuje się jego głupota, niecierpliwość, która go zdradza i sprawia, że przegrywa.

6. Po co robić taki cyrk? To tylko może obudzić czujność i sprawić, że człowiek może stanąć do walki, szukać ratunku.

7. Czy nie lepiej stopniowo, po cichutku zdobywać ludzką duszę? Zasugerować, że coś nie jest tak wielkim grzechem jak to się wydawało, że tamto to nic wielkiego, że owo to takie naturalne. Przekonać, że wszyscy tak robią, że nie można być przestarzałym. Uśpić czujność i wygrać.

8. Taka metoda to gotowanie żaby na wolnym ogniu. Żaba w kontakcie z gorącą wodą będzie wiać, ale jeśli znajdzie się w wodzie, która jej będzie odpowiadać to będzie w niej siedzieć. I gdyby się udało tę wodę jakoś podgrzać, tak bardzo powolutku, stopniowo, nie spiesząc się, to żaba się nie zorientuje. Będzie siedział aż ugotuje się - po prostu nie zauważy. Potrzeba tylko cierpliwości. Żaba jest zwierzęciem zmiennocieplnym, temperatura ciała zmienia się w zależności od otoczenia, dostosowuje się - choć oczywiście wrzątku nie przeżyje.

9. Rzecz w tym, by nie być żabą, nie pozwolić się podejść, być czujnym.

10. Diabeł czyha tylko na to, by nas zniszczyć. Miejmy tę mądrość, która pozwoli nam odczytać i zdemaskować jego zamiary. Mądrość pochodzącą z góry, z Ducha Świętego. Mądrość, która pozwoli nam zachować stałość, nie przyzwyczajać się do tego, co może przynieść nam śmierć.

© 2000 - ks. Zbigniew Paweł Maciejewski
Chrześcijański Serwis Promocyjny
Chrześcijański Serwis Promocyjny
statystyki stron

[DAWID]