ks. Zbigniew Paweł Maciejewski

25 listopada 2002, poniedziałek (Łk 21,1-4)

Pomódl się nad złotówką.

Mój tata przed I komunią uczył się przykazania kościelnego "dziesięcinę Kościołowi wiernie oddawać". Obecnie także przypomina się o odpowiedzialności za Kościół - także materialnej. Nie wspomina się jednak już o dziesięcinie.

Odejście od dziesięciny nie oznacza, że teraz obowiązuje "co łaska". Odpowiedzialność za Kościół jest obowiązkiem a nie łaską.

Odchodzi się od terminu dziesięcina, by ktoś nie pomyślał, że z moich pieniędzy dziesięć procent należy do Boga a dziewięćdziesiąt do mnie. Prawda bowiem jest taka: wszystko należy do Boga - ty cały i wszystkie twoje pieniądze.

Nie oznacza to, byś w tym momencie biegł do swojego proboszcza. Chodzi o coś innego, byś wyjmując z kieszeni czy portmonetki każdą złotówkę zapytał się jaka jest wola Boża wobec tej monety. Jeśli Bóg będzie kierował twoimi pieniędzmi to unikniesz wielu bezsensownych zakupów, uczynisz ludziom wiele dobra a i sporą sumkę zaoszczędzisz dla siebie.

A na koniec jeszcze jedna propozycja. To, co zaoszczędzisz, podziel na dwa - jedną część zachowaj dla siebie, a drugą oddaj w swojej parafii. Zbudujemy tysiąc ciepłych kościołów, misjonarze będą latać helikopterami i nigdy już nie będzie głodnego dziecka.[DAWID]