ks. Zbigniew Paweł Maciejewski

13 maja 2002, poniedziałek (J 16,29-33)

Ogólny bilans.

O Polakach mówi się, że potrafią wygrywać bitwy, ale przegrywają wojny. Ważniejsza od wygranej bitwy jest wygrana wojna. To ona tak naprawdę się liczy.

W życiu Jezusa wiele było bitew i porażek - nie zawsze wychodził z nich zwycięsko. Doświadczał niezrozumienia, opuszczenia przez uczniów, zdrady, wreszcie skazania na śmierć przez naród do którego przyszedł jako Mesjasz. Najważniejszy jest jednak ogólny bilans – który zawrzeć można w jednym zdaniu z dzisiejszej Ewangelii: "Jam zwyciężył świat." (J 16,33c)

Dobrze byśmy zrozumieli, że w naszym zyciu nie będzie inaczej. Także będziemy przeżywali trudności, porażki. Czasami wydawać się będzie, że świat cały zwalił się nam na głowę. Nie można tego bagatelizować, relatywizować, ale pomoże nam - doda nam sił świadomość, że łącząc swoje życie z Bogiem, w ogólnym bilansie zwyciężamy.

"To wam powiedziałem, abyście pokój we Mnie mieli. Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę." (J 16,33ab) Niech pozwoli nam to z odwagą i pokojem serca patrzeć w naszą teraźniejszość i przyszłość.[DAWID]