DAWID - Katechetyczna Lista Dyskusyjna

[zobacz informacje o uczestnikach listy][zobacz archiwum www listy ]

Lista dyskusyjna to system pozwalający na automatyczne rozsyłanie listu do wszystkich chętnych, którzy wcześniej zapisali się na listę subskrybcyjną. Gdy dokonamy subskrybcji nasz list wysłany na adres listy będzie rozesłany do wszystkich uczestników. W podobny sposób będziemy otrzymywać listy wysłane przez kogokolwiek z listy. Pozwala to toczyć dyskusje w gronie kilkunastu, kilkudziesięciu czy kilkuset osób - w zależności od liczby zainteresowanych. W internecie znajduje się wiele różnych list dyskusyjnych, także chrześcijańskich i katolickich - warto wspomnieć o listach Katolicy2 i Teologia. Dawid - Katechetyczna Lista Dyskusyjna powstała z myślą o katechetach - świeckich i duchownych. Otwarta jest jednak na wszystkich zainteresowanych katechezą. Każda lista rządzi się swoimi prawami (sposób zapisywania, kontrola nadsyłanych listów, ograniczenia rozmiarów listu lub umieszczania załączników). Ownerem (zarządzającym listą) jest ks. Zbigniew Paweł Maciejewski [info]

[DAWID - Katechetyczna Lista Dyskusyjna - dawid@yahoogroups.com - informacje]

[Sprawy etyczne i techniczne]

[FAQ]

DAWID - Katechetyczna Lista Dyskusyjna
dawid@yahoogroups.com
informacje

[do góry]

Jest to lista niemoderowana - zupełnie wolna - oddana uczestnikom, którzy podejmują własne dyskusje, stawiają pytania, wołają o pomoc, dzielą się konspektami, ciekawymi relacjami, polecają lektury, podają linki do ciekawych miejsc w internecie.
Co pewien czas proponowany będzie temat dyskusji. Punktem wyjścia będzie jakiś dłuższy tekst - artykuł, rozwinięta myśli czy zestaw pytań czy tez. Ma to być inspiracją i pewnym ukierunkowaniem dyskusji. Poruszane tematy dotyczyć będą katechezy, ale także szeroko rozumianej ewangelizacji, szukania nowych metod, odnowy Kościoła. Inicjatorem takiej dyskusji może być każdy uczestnik listy.

Sprawy etyczne i techniczne

[do góry]

Ownerem listy jest ks. Zbigniew Paweł Maciejewski, jeśli chcesz się skontaktować z nim bezpośrednio pisz pod ten adres: [zpm@friko4.onet.pl] z pominięciem listy.

Jeśli chcesz stać się uczestnikiem tej grupy winieneś zachować kilka zasad oto one:

jak się zapisać

Jeśli akceptujesz te zasady i chcesz stać się uczestnikiem Forum wyślij list na adres dawid-subscribe@yahoogroups.com nie pisz niczego w temacie ani w treści listu. Po pewnym czasie przyjdzie do ciebie list od Yahoo! Groups, z tematem Please confirm your request to subscribe to dawid - jest to prośba o potwierdzenie twojej decyzji i zabezpieczenie przed sytuacją, gdy ktoś wbrew twojej woli usiłuje zapisać cię na listę. Musisz ten list odesłać korzystając z funkcji "Reply" lub "Odpowiedz" (czy co tam masz w swoim programie) - nic nie pisz tylko odeślij.
Otrzymasz następnie list od dawid Moderator z tematem Welcome to dawid . Jest to sygnał, że jesteś już na liście i możesz z niej swobodnie korzystać.
Uwaga! - wysyłamy listy z konta którym chcemy się posługiwać w dyskusji.

jak pisać

Adres na który piszemy listy to: dawid@yahoogroups.com List w ten sposób zaadresowany otrzyma każdy uczestnik listy. Oczywiście wcześniej musisz dokonać subskrybcji.
Pamiętaj też, by wysyłać listy z konta, które zostało wpisane na listę.
W celu segregacji swoich listów warto skorzystać z mechanizmów filtrowania - patrz FAQ.

jak się wypisać

Jeśli chcesz się wypisać z listy to musisz wysłać list na adres dawid-unsubscribe@yahoogroups.com nie pisz niczego w temacie ani w treści listu. Po pewnym czasie przyjdzie do ciebie list od Yahoo! Groups Notification z tematem Please reply to unsubscribe from dawid , proszący o potwierdzenie twojej decyzji. Musisz (!) ten list odesłać korzystając z funkcji "Reply" lub "Odpowiedz" (czy co tam masz w swoim programie). Po jakimś czasie przyjdzie do ciebie list od Yahoo! Groups Notification z tematem You have been unsubscribed from dawid - jest to sygnał, że zostałeś wypisany z listy.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

[do góry]

Jeśli nie znajdziesz tu odpowiedzi na twoje pytanie pisz na adres: [zpm@friko4.onet.pl]

Kto to jest owner?
Jest to dosłownie właściciel, posiadacz listy. To on decyduje o jej charakterze i zasadach, które na liście obowiązują. Ownerem tej listy jest ks. Zbigniew Paweł Maciejewski [e-mail][www]
Dlaczego mam nie używać ogonków?
Użytkownicy list dyskusyjnych używają różnych systemów i programów pocztowych. Wiele z nich nie obsługuje polskich liter - zamiast nich pojawiają się "krzaczki", które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają czytanie takiego listu. Mogą wystąpić także problemy ze sposobem kodowania polskich liter.
Co to jest ten html?
W Outlook Express istnieje możliwość formatowania listu (określenia koloru, kroju czcionki, wstawiania tła itp.) robi się to za pomocą właśnie html-u (tak jak strony www). I tak jak wyżej - użytkownicy list dyskusyjnych używają różnych systemów i programów pocztowych. Wiele z nich nie obsługuje listów formatowanych przy pomocy html-u - zamiast nich pojawiają się "krzaczki" - jeszcze większe niż w przypadku polskich ogonków. Dodatkowo listy pisane w html-u są zawsze większych rozmiarów - te dodatkowe KB zaśmiecają internet i nabijają liczniki modemowcom.
Jak "wyłączyć" ten html?
Szukaj w swoim programie opcji "zwykły tekst". Jeśli masz Outlook Exspress 5.0 robisz to w następujący sposób:
Otwierasz program / kliknij "Narzędzia" / kliknij "Opcje" / kliknij zakładkę "Wysyłanie" / w "Format wysyłania poczty" zaznaczasz "Zwykły tekst" / kliknij "OK".
Czy koniecznie muszę zmieniać "Odp" na "Re"?
Wiele programów potrafi ustawiać przychodzące listy w wątki tematyczne. Niestety nie rozumie, że "Odp" i "Re" to znaczy to samo. List z tematem "Odp: Podręczniki do gimnazjum" i list "Re: Podręczniki do gimnazjum" uzna za pochodzące z zupełnie innych wątków. W ten sposób powstaje groch z kapustą. Możesz jednak nie robić tego ręcznie. Jeśli masz Outlook Exspress 5.0 robisz to instalując odpowiednią nakładkę Outlook Exspress 5.5 wstawia już sam Re:.
Dostaję tyle maili z różnych list - jak to uporządkować?
Skorzystaj z możliwości segregowania listów twojego programu pocztowego. W przypadku Outlook Exspress 5.0 można to zrobić w ten sposób:
 1. Otworzyć Outlook Express 5.0 PL;
 2. kliknąć "narzędzia";
 3. najechać na "reguły wiadomości" i kliknąć poczta;
 4. kliknąć "nowa";
 5. w "wybierz warunki dla tej reguły" zaznacz "kiedy w polu Do znajdują się osoby";
 6. w oknie "opis reguły (kliknij podkreśloną wartość, aby ją edytować):" kliknij "znajdują się osoby";
 7. w okienku, gdzie będzie ustawiony kursor wpisz "dawid@yahoogroups.com" (bez cudzysłowu oczywiście), kliknij "dodaj" i "OK";
 8. w oknie "wybierz akcje reguły" zaznacz "przenieś ją do folderu";
 9. w oknie "opis reguły (kliknij podkreśloną wartość, aby ją edytować):" kliknij "folderu";
 10. zaznacz "skrzynka odbiorcza" i kliknij "Nowy folder";
 11. wpisz nazwę folderu (np. DAWID) i kliknij "OK";
 12. zaznacz "DAWID" i kliknij "OK";
 13. kliknij "OK";
 14. kliknij "OK".

Uff, to wszystko - wszystkie listy z Katechetycznego Forum Dyskusyjnego spływać będą do tego folderu.
Mam dłuższy - gotowy tekst, który chciałbym wysłać na listę. Co mam zrobić z ogonkami?
Nie musisz ich skubać ręcznie. Tu znajdziesz program, który to zrobi za ciebie (i instrukcję obsługi) [tutaj] Możesz też tekst zapisać w formacie *.rtf lub *.txt i dołączyć jako załącznik.

Chrześcijański Serwis Promocyjny
Chrześcijański Serwis Promocyjny

lista dyskusyjna, listy dyskusyjne, Katechetyczne Forum Dyskusyjne, Katechetyczna Wspólnota Internetu, Zbigniew Paweł Maciejewski, katecheza, katechetyka, katechezy

[DAWID]